tolmuimeja valimine

Kuidas valida tolmuimejat. Näpunäiteid uue kodumasina otsijaile

Järgnevas artiklist leiad nõuandeid, kuidas oma koju sobivat tolmuimejat valida.

Tänapäeval on väga palju erinevaid tolmuimejaid – varstolmuimejad, robottolmuimejad, traditsioonilised juhtmega tolmuimejad. Varstolmuimejaid on nii juhtmega kui juhtmeta, tolmukotiga ja ilma, seega on valik üsna kirju ja kindlasti ei saa otsust liiga kiiresti teha. Tuleb kaaluda kõiki erinevate tolmuimejatüüpide häid ja halbu külgi.

Tolmuimeja, mis sobib suurde koju, kus on palju vaipu, ei pruugi olla parimaks abiliseks väikses korteris. Selleks, et oma ostuotsust paremini teha, loe ja mõtle, mis on sinu kodu jaoks parim.

Neli põhilist tolmuimejate tüüpi

Püstine tolmuimeja – hea lahendus suure pinnaga kodudes. Sa lükkad tolmuimejat enda ees ega pea koristamise ajal kummarduma, enamusel neist on turbomootoriga harjased.

Silindertolmuimeja – traditsiooniline juhtmega tolmuimeja, mida pead enda taga tirima. Nendel on pikk pehme toru ja need on tavaliselt odavamast hinnaklassist.

Juhtmeta varstolmuimeja – pulgakujuline tolmuimeja, mis töötab akuga. Nad on kaalult kerged, kuid nende võimsus ja tööaeg sõltub aku suurusest. Varstolmuimejalt saab enamasti varre eemaldada ja siis muutub see käsitolmuimejaks.

Robottolmuimeja – üha enam populaarsust koguvad robottolmuimejad koristavad sinu kodu iseseisvalt, neid saab juhtida puldist või mobiilirakendusest. Paljudel mudelitel on ka tolmujaam, kuhu robot ise oma tolmkonteinerit tühjendamas käib.

Tolmuimejaid võib veel liigitada ka selle järgi, kuhu need tolmu koguvad.

  • Tolmukotiga tolmuimejad – tolm läheb tolmukotti, mida tuleb selle täitudes vahetada. Tolmukotid mahutavad suhteliselt palju tolmu, kuid nende vahetamiseks pead lisaraha kulutama.
  • Tolmukotita tolmuimejad – tolm koguneb tolmukonteinerisse, mida pead tühjendama. Lisaraha ei kulu, kuid pead paratamatult konteineri tühjendamisel paratamatult tolmuga kokku puutuma.

Paljud tolmuimejad on vaid põrandate puhastamiseks, kuid on ka selliseid, millel on lisaotsakud ja nendega saab puhastada ka peentest pragudest, mööblilt või autost.

Tolmuimeja valimine

Esmalt pead läbi mõtlema oma kodu vajadused ning ka eelarve. Tolmuimejaid on väga erinevaid ja ka hinnad on seinast seina.

Tolmuimeja hind

Traditsiooniline juhtmega tolmuimeja on võimalik osta suhteliselt soodsalt, kuid kas see on just kõige mugavam? Varstolmuimejate hinnad algavad 100 eurost, kuid siis tuleb arvestada, et nende ühe akulaadimisega ei pruugi väga kaua puhastada ja ka mootori võimsus jätab soovida. Korralikult puhastava varstolmuimeja hind on umbes 300 euro kandis.

Veelgi mugavam on robottolmuimeja. Nende hinnad sõltuvad samuti akust ja imemisvõimsusest ning parimatel mudelite nagu näiteks Proscenic M8 Pro koos tolmujaamaga on hind umbes 700 eurot. Kuid alati ei tähenda kallim hind paremat toodet. Tähtis on sama hinnaklassi toodete spetsifikatsioone võrrelda.

Püstine versus silindertolmuimeja

Nende kahe tüübi vahel valides on mõlemal nii plusse kui miinuseid. Peamine on vaadata üle oma kodu suurus, vajadused ja võimalused, kuidas tolmuimejaga ringi liikuda saab.

Püstine tolmuimeja

Püstine tolmuimeja on hea suurte pindade koristamisel, eriti kui sul on veel palju vaipu. Sa ei pea koristades kummarduma ning nendega on lihtne manööverdada.

Püstise tolmuimejaga on raskem treppidel ning kitsastes kohtades toimetada. Sageli on need mudelid lärmakamad kui silindertolmuimejad ja ka stepsleid peab olema sobivas kauguses.

Silindertolmuimeja

Silindertolmuimejatega mahub paremini koristama mööbli alla ja kitsastesse kohtadesse, samuti on neil pikem voolujuhe, seega saad stepslitest kaugemal koristada. Neil on pikk painduv voolik, mis laseb sul koristada toolide all ja põrandalt kõrgematest kohtadest nagu kardinapuudelt, ruloodelt. Samas on neid ebamugavam hoiustada ja koristades võid kergesti nendega seinte nurki maha sõita.

Tolmukotiga versus tolmukotita tolmuimeja

Tolmukotita tolmuimejatele ei pea sa pidevalt ostma uusi tolmukotte, samas on tolmukonteineri puhastamine ebameeldiv, seda eriti allergikutele.

Tolmukotita tolmuimeja

Pluss – sa ei pea tolmukottide ostmiseks lisaraha kulutama.

Miinus – kuna tolmukonteiner on tavaliselt väiksema mahuga, kui tolmukott, siis pead seda sagedamini tühjendada. Tühjendamise käigus lendab paratamatult tolmu tagasi õhku.

Tolmukotiga tolmuimeja

Pluss – tolmu mahub tolmukotti palju rohkem kui tolmukotita mudelite tolmukonteinerisse. Tolm jääb turvaliselt tolmukotti, mille saad ära visata. Mõnedel tolmukottidel on veel lisafilter, mis hoiab allergeenid kinni. Odavamatel mudelitel pead ka aeg-ajalt tolmuimeja filtreid puhastama ja vahetama.

Miinus – tolmukottide ostmine on lisakulu, pealegi pead poes olles meeles pidama, et sul neid vaja on. Sageli tekib probleem sobiva tolmukoti leidmisel.

Kas osta tolmukotiga või tolmukotita tolmuimeja?

Paljude tolmukotita tolmuimejate tootjad väidavad, et tolmukonteineri tühjendamine on võimalikult tolmuvabaks disainitud, samuti on nende argumendiks see, et kui tolmukott täitub, kaotab tolmukotiga tolmuimeja oma imemisvõimsuse.

Mõlemat tüüpi tolmuimeja kaotab võimsust, kui tolmukott/konteiner täis saab. Samuti võivad mõlemat tüüpi tolmuimejatest allergeenid plehku panna.

Kui soovid osta tolmukotita tolmuimeja, siis on võimalik tolmukonteinerit näiteks õues kilekotti tühjendada kandes ise maski ja kindaid. Seda muidugi siis, kui kannatad tõsise allergia all.

Allergeenid

On väga oluline, et tolmuimeja ei paiskaks koristamise ajal allergeene tagasi õhku. Seda aitab vältida korralik filtrite süsteem. Kontrolli enne ostu, millised filtrid tolmuimejas kasutusel on. HEPA filter püüab kinni ka väga väikesed tolmuosakesed.

Juhtmeta varstolmuimejad

Juhtmeta varstolmuimejad on väga mugavad kasutada, saad tolmuimeja kiiresti tema laadimisjaamast võtta ja kohe tööle asuda. Sa ei pea arvestama stepslite ega juhtmetega. Samas on nad kallimad, kuid tihtipeale mitte nii võimsad, kui juhtmega tolmuimejad.

Juhtmeta varstolmuimejad koguvad üha enam populaarsust, sest nad on kaalult kerged, enamasti tolmukotita ja paljude lisaotsakutega. Lisaks saab neid ühe liigutusega muuta käsitolmuimejaks.

Juhtmeta varstolmuimejate plussid:

  • Kaalult kerged
  • Kompaktsed, mugav hoiustada
  • Juhtmevaba manööverdamine
  • Lihtne puhastada treppidel, autos ja teistes kitsastes kohtades

Juhtmeta varstolmuimejate miinused:

  • Väike tolmukonteiner, mida on vaja sagedamini tühjendada ja filtreid puhastada
  • Hinnalt kallim
  • Koristamise aeg sõltub akust

Juhtmeta varstolmuimeja – millist osta?

Paljud varstolmuimejad on väga võimekad ja saavad vabalt hakkama kogu kodu koristamisega. Proscenic P11 on suurepärane näide – selle aku peab normaalrežiimis vastu 60 minutit ning ta on piisavalt võimsa mootoriga, et koristada vaipadelt ja põrandatelt isegi väikesed kivikesed. Kuid kui sellest akust ikkagi väheks jääb, siis saad osta lisaaku. Nii on sul kaks korda rohkem aega oma kodu koristada.

Lisavarustus ja otsakud

Paljude tolmuimejate komplektides on mitmeid lisaotsakuid ja muid jubinad, kuid millised neist tegelikkuses vaja läheb?

Põranda puhastamise otsak

Peahari on standardvarustuses ja see on põrandatelt tolmu imemiseks. Peahari sobib kõikidele põrandatüüpidele ja kui imed vaipa, siis uuematel mudelitel peahari kohandub automaatselt vaiba puhastamiseks.

Mootoriga ja pöörleva rullharjaga otsak on eriti tõhus loomakarvade imemisel ja vaipade puhastamisel.

Lisaotsakud

Enamike tolmuimejate komplekti kuulub ka piluotsak, ümmargune pehmete harjastega otsak mööbli ja kardinate puhastamiseks. Lisaks neile võib leida veel:

  • Mini-turbo otsak – mootoriga ja pöörleva rullharjaga otsak, millega on hea pehmet mööblit, aga miks ka mitte autoistmeid puhastada.
  • Otsak, millega saab puhastada kõrgetest kohtadest nt uste pealsetelt ja kardinapuudelt. Seda otsakut saab vastavalt kaldenurgale parajaks painutada.
  • Otsak madratsite puhastamiseks
  • Pikk piluotsak lagedest või teistest kõrgetes kohtadest ämblikuvõrkude eemaldamiseks.

Lisafunktsioonid

Imemisvõimsuse muutmine

Tasub vaadata, kui lihtne on imemisvõimsust muuta. Kui su kodus on palju erineva paksusega vaipu, siis oleks mugav imemisvõimsust vastavalt pinnale reguleerida. Paljudel varstolmuimejatel on puutetundlik ekraan, millelt sobivat võimsust valida.

Tähtis on regulaatori asukoht. Kui see on käepärases kohas, ei  pea sa kummarduma, et võimsust muuta.

Filtrid

Filtrid on väga tähtsad, kui soovid, et tolm ja allergeenid sinu kodust tõesti kinni püütakse. Mõned filtrid on pestavad, mõned isepuhastuvad, osa filtreid tuleb regulaarselt välja vahetada. Filtrite puhtana hoidmine on tähtis ka tolmuimeja imemisvõimsuse säilitamiseks. Kui filtrid on tolmu täis, kannatab selle all puhastamise efektiivsus. Seega tasub vaadata, kui lihtne on filtrite puhastamine või vahetamine.

HEPA filtrid, mida leiad kõikidest Proscenic tolmuimejatest, püüavad kinni 99% väikestest tolmuosakestest.

Kasutusmugavus

Lisaks eelnevale peaksid üle vaatama ja võrdlema erinevaid tooteid ka mugavuse osas.

  • Kaal – see võib olla kahest kuni kümne kiloni. Kui sa pead tolmuimejat sagedasti treppidest üles-alla tassima, siis oleks mugavam kergem mudel.
  • Müra – tolmuimejad on enamasti mürarikkad. Mida võimsamat imemisrežiimi kasutad, seda häälekam see on. Robottolmuimejad teevad kõige vähem müra.
  • Manööverdamine – kas tolmuimejaga on lihtne töötata, kui kerge on tema tõmbamine/lükkamine? Mõnede mudelitega on vaipu väga raske imeda, samal ajal kui teised libisevad neis vaevata üle.
  • Juhtme pikkus – kui ostad juhtmega tolmuimeja, siis kontrolli, kas juhe on piisavalt pikk, et sinu kodus igale poole ulatuks. Tolmuimejate juhtmete pikkus on 6-15 m, erinevus on päris suur ja on väga ebamugav pidevalt stepsleid vahetada.
  • Tolmumahuti suurus – see varieerub samuti poolest liitrist nelja liitrini. Kui koristad suurt pinda, siis on oluline, et vahepeal tolmukonteinerit tühjendama ei pea.

Energiaklass

Kõikidel tolmuimejatel peab olema energiaklassi märgis, samuti peab olema märgitud mootori võimsus ning tolmu heide.

Tänapäeval on müüt, et mida suurema võimsusega mootor on tolmuimejal, seda paremini ta koristab. Jah, mootori võimsus on oluline, kuid mootor pole ainus komponent, mis tolmuimejast efektiivse seadme teeb.

Kas robottolmuimejad on oma hinda väärt?

Robottolmuimejate puhastusvõimsus on viimastel aastatel märkimisväärselt paranenud. Selle tõttu on nad väga palju kiidusõnu saanud. Tänapäeva inimestele on aja kokkuhoid väga tähtis, ning mis saab olla parem, kui see, et miski sinu eest musta töö ära teeb.

Robottolmuimejate kasuks räägib nende iseseisev tegutsemine, nad töötavad ka siis, kui sind kodus pole. Juhtida saab neid kas puldist või telefonirakendusest – seega saad ta käima panna ka kodust kaugel olles.

Uutel mudelitel on tolmu imemisele lisaks ka mopifunktsioon. Saad põrandad niiske lapiga üle tõmmata.

Kahjuks ei pääse robottolmuimejad treppidele ja ka korruste vahetamiseks pead teda aitama. Samas, kui ta käib iga päev korra põranda üle, siis pole ka muudel pindadel enam nii palju tolmu kui varem.

Parim kombinatsioon on robottolmuimeja ja varstolmuimeja. Varstolmuimejaga puhastad kiiresti mõne koha, kuhu sodi on maha pudenenud, sellega on hea treppe ja kitsaid kohti üle käia. Robottolmuimeja käib su kodu iga päev vastavalt talle seatud graafikule üle.

Neli asja, mida kaupluses kontrollida

Kui oled poes, saad enne ostu mõnda asja kontrollida

Lülita seade sisse – kui see lubatud on, siis pane tolmuimeja käima, et aru saada, kui suurt lärmi ta tegelikult teeb ning kui lihtne teda kasutada ja temaga manööverdada on. Kui sulle tundub, et otsak „kleepub“ põranda külge, ning sellega on raske manööverdada, siis tasub kaalud teist mudelit.

Tõsta tolmuimejat –  selleks, et aru saada, kui raske masin on, tõsta teda. Kui su kodus on trepid, siis pead tolmuimejat sageli korruste vahel tassima. Kui tolmuimeja on raske ja kohmakas, siis on seda ebamugav teha.

Pane tolmuimeja pikali ­– et aru saada, kas tolmuimeja mahub madalatesse kohtadesse mööbli all, proovi teda poes pikali asendis. Vaata, kui madalale saad toru käänata. Mõnede mudelite toru on jäigalt puhastusotsaku küljes, see tähendab, et pead mööblit liigutama, kui soovid selle alt koristada.

Kontrolli filtreid ja tolmukotti/konteinerit – vaata, kui lihtne on tolmukotti vahetada, konteinerit tühjendada ja filtreid vahetada/puhastada. Selleks, et tolmuimeja töötaks korralikult, on tedagit  vaja regulaarselt puhastada.

Mida ei saa kaupluses kontrollida

Kahjuks ei ole võimalik kontrollida, milline mudel koristab hästi erinevaid pindu nagu vaibad, laudpõrandad, parketid. Samuti ei saa poes kontrollida, kui palju allergeene ja peenikesi tolmuosakesi tolmuimeja õhku tagasi puhub. Selle teada saamiseks on soovitatav lugeda tootetutvustusi ning kasutajate tagasisidet tootele.

Hooldus

Tolmuimeja ei ole tegelikult igasuguse sodi koristamiseks. Näiteks ei saa temaga puhastada loike või kleepuvat vedelikku, samuti võivad klaasikillud või kivid tolmuimejat kahjustada. Ka tuhka ja saepuru ei soovitata tavalise kodutolmuimejaga koristada. Nende osakesed on nii peenikesed, et ummistavad filtrid.

Kodudesse mõeldud tolmuimejad on kodutolmu, karvade ja prahi koristamiseks, nii kestavad nad kaua ja ei ummistu.

Selleks, et sinu tolmuimeja kaua vastu peaks ja tõrgeteta töötaks, on seda vaja regulaarselt hooldada. Loe kindlasti läbi seadme kasutus- ja hooldusjuhised. Neist leiad näpunäiteid seadme puhastamiseks ja hooldamiseks, et see sind kaua teeniks.

Mybot.ee on kolinud!

Kõik meie tuntud tooted ning teenused on leitavad uuelt veebilehelt.


Alates 2024. aastast tegutseme uuel veebilehel: https://robotec.pro/et/

This will close in 20 seconds

Scroll to Top