õhupuhastaja

8 põhjust õhupuhasti ostmiseks

Keskkonna saastus on järjest suuremaks probleemiks ja seda mitte ainult suurtes tööstusriikides vaid ka meie koduses Eestis.

Rahvusvahelised uuringus on näidanud, et siseõhk võib olla viis korda rohkem saastunud kui välisõhk. Kuna siseõhk ei ringle nii palju kui välisõhk, võivad siseruumides olevad bakterid ja seened paljuneda.

Euroopas tehtud uuringute järgi tähtsustavad Eesti inimesed õhu puhtust vähem kui eurooplased keskmiselt, kuid on palju neid, kellel on kevadeti õieallergia või allergia kodutolmu vastu.

Õhupuhastajad nagu nimigi ütleb, puhastavad õhku, vähendades ruumides saasteainetest  tulenevate terviseprobleemide tõenäosust. Silmas peetakse ennekõike probleeme, mis võivad põhjustada hingamisteede infektsioone, neuroloogilisi probleeme või süvendada astmahaigete sümptomeid.

Tänu filtritele kõrvaldavad kvaliteetsed õhupuhastid siseruumidest mitut tüüpi saasteaineid.

Käesolevas artiklis räägime sellest, kuidas õhupuhastajad töötavad ja mis on nende kasutamise eelised.

Kaheksa õhupuhastite positiivset omadust

Leevendab astma sümptomeid

5 – 8% Eesti elanikkonnast põeb astmat. Astmaga inimestel on põletikulised bronhiaaltorud. Saasteained, nagu lemmikloomade kõõm, õietolm või tolmulestad, ärritavad astmahaigete hingamisteid, põhjustades hingamisraskusi.

Paljud koera- ja kassitõud ajavad karva aastaringselt. Kui need lemmikloomad ennast sügavad, levitavad nad palju karvu ja kõõma, mis õhus ringleb. Isegi kui sul pole lemmikloomi, on astma vallandumiseks ka teisi tegureid, nagu õietolm ja tolmulestad.

Õietolmuosakesed tulevad tuule ja õhuvooluga läbi avatud akende või jäävad riiete külge, kui väljas käid. Tolmulestad on kõige levinumad siseruumide allergeenid, mis paljunevad niiskes keskkonnas.  Värske õhu puudumine suurendab siseruumide niiskustaset, pakkudes tolmulestadele ideaalset kasvukohta. Tolmulestad toituvad surnud naharakkudest ja paljunevad kiiresti voodis, vaipadel ja pehmel mööblil.

Voodi, vaiba ja põrandate tolmust puhastamine võib need saasteained kõrvaldada, täiesti tolmuvabaks oma kodu saada on väga raske. Ikkagi jäävad väikesed osakesed õhku heljuma. Saastunud õhus hingamine suurendab astmahoogude võimalust.

Enamik kodumajapidamises kasutatavaid õhupuhastajaid sisaldab HEPA filtreid, mis on mõeldud saasteainete püüdmiseks. HEPA filtrid koosnevad mitmekihilistest võrgusilmadest, mis on valmistatud peentest klaaskiust niitidest, õhemad kui juuksekiud. Kodukeskkonnas hõljuvad õietolmu osakesed, tolmulestad ja lemmikloomade kõõm jäävad HEPA filtri tihedasse võrku kinni.

Mõnedes õhupuhastajates on asendatavad eelfiltrid suuremate osakeste püüdmiseks, nii et HEPA filtritesse satuvad vaid kõige väiksemad tolmuosakesed. See süsteem pikendab õhupuhasti efektiivsust. Tõhus õhupuhasti hoiab siseõhu saasteainetest vabana, vähendades astmast tingitud hingamisraskusi.

Kõrvaldab kodust kahjulike kemikaalide saaste

Kodu uste ja akende sulgemine ei tähenda, et välised saasteained, nagu lämmastikdioksiid ja süsinikmonooksiid, tuppa ei pääse. Neid gaase leidub tavaliselt suurte magistraalide läheduses. Uuringud näitavad, et kokkupuude süsinikmonooksiidi (vingugaas) ja lämmastikdioksiidiga suurendab dementsuse ja Alzheimeri tõve riski.

Isegi kui Sa ei ela suures linnas, kus on suur liiklus, võib Sinu kodu õhk  olla saastunud puhastusvahendite toksiinidega. Paljud tavalised kodumajapidamises kasutatavad puhastusvahendid sisaldavad mürgiseid kemikaale, nagu ammoniaak, kloor ja ftalaadid. Nende kemikaalide väikesed kogused on ohutud, kuid pidev kokkupuude võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, nagu kasvaja, vähk, südame-veresoonkonna või neuroloogilised häired.

Süsinikuga filtris kasutatakse kemikaalide püüdmiseks väga poorset süsiniku vormi. Aktiivsöega õhupuhastid püüavad keemilisi saasteaineid kinni ja hoiavad nii ohu ära.

Neutraliseerib ebameeldivad lõhnad

Mõned kemikaalid, nagu bensiin, benseen ja formaldehüüd, lagunevad toatemperatuuril, põhjustades gaasivaba lõhna. Neid kemikaale, mida nimetatakse lenduvateks orgaanilisteks ühenditeks (LOÜ), leidub tavaliselt värvides, aerosoolpihustites, polsterdatud mööblis või õhuvärskendajates. LOÜ lõhn võib põhjustada iiveldust, hingeldust ja isegi mõjutada kognitiivseid funktsioone.

Uuringud näitavad, et madal lenduvate orgaaniliste ühendite tase välisõhus parandab inimeste töövõimet. HEPA ja aktiivsöefiltritega õhupuhastid on tõhusad nii gaaside kui ka tolmuosakeste püüdmisel, vähendades saasteaineid sisekeskkonnas.

Kui sul on külalised, ei pea sa muretsema suitsu või häirivate toidulõhnade pärast. Õhupuhastid imavad endasse ebameeldiva lõhna, muutes õhu värskeks ja puhtaks.

Vähendab õhu kaudu levivate haiguste tõenäosust

Õhus levivad viirushaigused, nagu nohu ja gripp, levivad väikeste patogeenide kaudu, mis hõljuvad ringi. Kui üks pereliige grippi jääb, ei ole haruldane, et ka ülejäänud pere haigestub. See juhtub sellepärast, et kõik hingavad sama, nakatunud õhku.

HEPA filtritega õhupuhastajad püüavad baktereid ja viirusi. Kui eemaldad õhus levivate haiguste põhjuse, kaitsed end ja oma perekonda nende eest. Kui elad koos eakate inimeste, laste või nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestega, on õhupuhastaja väga kasulik.

Aitab tagada hea une

Siseruumide allergeenid, nagu bakterid, seened ja tolmulestad, võivad põhjustada allergiat või heinapalavikku. Heinapalavik põhjustab nohu ja võib kesta kuni mitu nädalat. Sagedane aevastamine, köha, ninakinnisus, vesised silmad või kurguvalu on mõned tavalised allergilised sümptomid, mis häirivad igapäevast elu ja und.

Piisava une puudumine põhjustab päevast uimasust mõjutades Sinu enesetunnet järgmisel hommikul. Nende unehäirete vältimiseks on kõige parem kasutada HEPA filtriga õhupuhastajat, sest see filtreerib enamiku allergeenidest. Puhtam õhk annab Sulle parema une.

Eemaldab kahjuliku radooni

Looduslikult esinevate radioaktiivsete elementide, näiteks teatavates ehitusmaterjalides leiduva uraani, lagunemine tekitab radooni. Radoon on värvitu ja lõhnatu gaas, mis kiirgub ehitusmaterjalidest nagu kivimid, pinnas ja graniit.

Kantserogeenne radoon võib lekkida läbi ehitiste pragude. Radoon kahjustab kopsude raku vooderdisi põhjustades kopsuvähki.

Radoonireostuse ohu vähendamiseks saab kasutada õhupuhastajaid. HEPA ja aktiivsöefiltrid püüavad radooniosakesed kinni kaitstes Sind radooni kahjulike mõjude eest.

Kõrvaldab ohtlikud asbestiosakesed

Asbestist katusematerjalid või torud olid tavalised 1960.–1990. aastatel. Praeguse ajani on Eestis väga palju eterniitkatustega maju. Kui elad või töötad sellises hoones, võid asbestiosakestega kokku puutuda. Asbestikiud on väga väikesed ning neid võib sissehingatava õhuga organismi sattuda.

Asbestikiud võivad põhjustada kopsuhaigust, mida iseloomustab kudede armistumine. Turse kaelas või näol, isutus ja neelamisraskused on mõned asbestoosi sümptomid. See haigus suurendab ka kopsuvähi riski.

Selleks, et kaitsta end asbesti eest, kasuta HEPA filtriga õhupuhastajat, mis püüab asbestiosakesed kinni.

Võib pikendada eluiga

Siseruumide õhusaaste võib mõjutada Sinu südame-, hingamisteede ja isegi neuroloogilisi süsteeme. Tavaliste majapidamistoodete kemikaalid ja gaasid võivad koguneda kopsudesse. Tegelikult on õhus olevad osakesed nii väikesed, et nad võivad liikuda ka ajju, mõjutades aju ja kognitiivseid funktsioone.

Hea õhupuhasti püüab kinni isegi peened osakesed ning see tagab parema õhukvaliteedi.

Õhupuhasti eelised

HEPA filtritega õhupuhastid võivad eemaldada 99,7% Sinu kodukeskkonnas ringlevatest õhus levivatest tahketest osakestest. Nende saasteainete eemaldamine ei too kaasa mitte üksnes paremat und vaid pikendab ka oodatavat eluiga.

Kuidas õhupuhastid töötavad?

Õhupuhastid sisaldavad ühte või mitut filtrit ja ventilaatorit. Ventilaator (või mõnikord sisemiste ventilaatorite süsteem) imeb õhku ja see õhk läbib seejärel sisemisi filtreid. Need filtrid püüavad saasteaineid endasse ning õhupuhasti puhub puhta õhu ruumi tagasi. Selline filtreerimine tagab siseruumides tervisliku õhuringluse.

Õhupuhastite tüübid

Kuigi enamik õhupuhastajaid sisaldab HEPA (High-Efficiency Particulate Air) filtreid, sisaldavad mõned õhupuhastid ka teist tüüpi filtreid, nagu aktiivsüsi või UV-valgus. On õhupuhasteid, mis sisaldavad kahte või kolme tüüpi filtrite kombinatsiooni.

  • HEPA filtrid: HEPA filtritega õhupuhastid võivad koguda saasteaineid suurusega kuni 0,3 mikronit. Neid väikseid osakesi inimsilmaga ei näe. Väikseimad meile nähtavad osakesed on vähemalt 50 või 60 mikronit.
  • Aktiivsüsi: aktiivsöefiltritega õhupuhastid püüavad tõhusalt kinni ka lõhnad. Nad ei suuda kinni pidada viirusi ja baktereid nagu HEPA filtrid.
  • Elektrostaatilised sademed: elektrostaatiliste sademetega õhupuhastajad kasutavad kõrgepinge elektrienergiat, laadides filtreid läbivaid osakesi. Surnud patogeenid kogunevad elektrostaatilistele plaatidele. Filtri efektiivsuse säilitamiseks tuleb neid elektrostaatilisi plaate regulaarselt vahetada, see aga suurendab seadme hoolduskulusid. Elektrostaatilised seadmed eraldavad osooni ja reaktiivgaasi, mis võib omakorda kopse kahjustada.
  • Ultraviolettvalgusega õhupuhastid: need õhupuhastajad kasutavad UV-kiirgust õhus hõljuvate mikroobide tapmiseks. Mõned UV-valgusega õhupuhastid eraldavad osooni, enne ostmist kontrolli spetsifikatsiooni.
  • Osoonigeneraatorid: osoonigeneraatoritega õhupuhastid eemaldavad lõhnu. Neid kasutatakse tavaliselt hotellides, sest nende õhupuhastite poolt vabaneva osooni kõrge tase muudab ruumi järgmise 24 tunni jooksul kasutuskõlbmatuks. Kodudesse sellised seadmed ei sobi. Kokkupuude isegi madala osoonisisaldusega võib põhjustada valu rinnus, köha ja õhupuudust. Pikaajaline kokkupuude kahjustab kopse ja süvendab hingamisteede probleeme.

Mida jälgida õhupuhasti ostmisel

Õhupuhasti ostmisel on oluline kontrollida teatud tegureid, nagu HEPA filtreerimine ja ACH arv. Hea ja sobiva õhupuhasti valimisel kaaluge järgmisi tegureid:

Ruumi suurus

Erinevad õhupuhastid on mõeldud õhu puhastamiseks konkreetsete suurustega ruumides. Küsige erinevate kaubamärkide klienditeenindajatelt, kui suurt ruumi õhupuhasti puhastada jõuab. Õhupuhastid töötavad hästi, kui ruumi suurus vastab nende jõudlusele. Energia säästmiseks osta mudel, mis peaks olema efektiivne veidi suuremas ruumis. Nii on õhupuhasti tõhus ka väiksemas toas.

Müratase

Enamik HEPA filtritega õhupuhastajaid tekitab müra vahemikus 35 kuni 70 detsibelli. Müratase sõltub õhupuhasti töörežiimist.  Mürast tingitud unehäirete vältimiseks vali õhupuhasti, mis on tõhus isegi madala müratasemega.

HEPA filtrid

Seadmes peab olema õige HEPA filter, mitte HEPA filtri sarnane filter või HEPA tüüpi filter nagu mõnedel odavatel õhupuhastajatel. Kui soovid, et õhupuhastaja eemaldaks ka lõhnu ja gaase, siis soeta HEPA ja aktiivsöefiltritega seade.

A8 filtrid
A8 filtrid

Proscenic A8 filtrite süsteem koosneb neljast kihist:

  • eelfilter,
  • antibakteriaalne filter hõbeioonidega,
  • aktiivsöefilter.
  • H13 HEPA filter.

Õhupuhasti jõudlus (CADR)

Õhupuhasti CADR (inglise keeles – puhta õhu kohaletoimetamise määr) näitab õhu puhastuskiirust konkreetse suurusega ruumi jaoks. See näitab, kui kiiresti õhupuhastaja filtreerib tolmu, suitsu ja õietolmu osakesi (kolm kõige levinumat siseõhu saasteainet).

Suitsuosakesed on väikseimad ja nende suurus on vahemikus 0,1 kuni 0,3 mikronit. Tolmuosakeste suurus varieerub vahemikus 0,5 kuni 3 mikronit, õietolmu osakesed on umbes 5 kuni 11 mikronit. Kõrge CADR näitab, et filtrid suudavad õhku kiiresti puhastada.

CADR-i mõõdetakse kuupjalgades minutis (CFM). Näiteks 400 CFM-iga õhupuhasti puhastab õhku 400 kuupjala suuruses ruumis palju kiiremini kui õhupuhasti 300 CFM-iga. Keskmiselt on magamistoad alla 20 m2. CADR 220 m3/h õhupuhastid peaksid sobima ideaalselt keskmise suurusega ruumidesse.

Õhuvahetus tunnis (ACH)

ACH (Air changes per hour) arv näitab toaõhu filtreerimise kordade arvu tunnis. Kõrgem ACH arv näitab paremat tõhusust. Kui sul on kalduvus allergiatele või astmale, on parem valida õhupuhastaja, millel on vähemalt 4x või 5x ACH arv. See tagab, et siseõhk filtreeritakse kiiremini. Sagedane filtreerimine vähendab patogeenide hulka õhus.

Osooni heide

Mõned õhupuhastid tekitavad filtreerimisprotsessi ajal osooni. Osoon võib kahjustada hingamisteid. Enne ostmist kontrolli, kas õhupuhasti eraldab osooni.

Hooldus

Õhupuhasti hind sõltub filtrite tüübist, maksimaalsest ruumi suurusest, mida see saab filtreerida, ja kaubamärgis. Õhupuhasti ostmisel peaksid veel arvestama hoolduskuludega.

Hoolduskulud sõltuvad sellest, kui tihti peab filtrit vahetama. Vähetähtis pole ka elektri kulu. Mõned õhupuhastid, näiteks UV-tuledega, sisaldavad pestavaid filtreid, kuid nad vajavad toimimiseks rohkem elektrit. UV-valgusega õhupuhastajad ei pruugi olla nii tõhusad kui HEPA filtriga õhupuhastid, sest paljud bakterid on UV-resistentsed.

HEPA filtriga õhupuhastid on energiatõhusad, kuid optimaalse kasu saamiseks tuleks filtreid vahetada kord kolme kuu jooksul. Kui ostad filtrite kombinatsiooniga õhupuhasti, peab filtrite vahetamisele rohkem kulutama. Näiteks kui õhupuhasti sisaldab HEPA filtreid ja aktiivsöefiltreid, peab vahetama mõlemad filtrid iga 3 kuni 4 kuu järel ja see on arvestatav kulu aastas.

Korduma kippuvad küsimused

Järgnevalt anname vastused küsimustele, mis võivad seoses õhupuhastitega tekkida.

Mida veel siseõhu kvaliteedi parandamiseks ette võtta?

Siseõhu kvaliteedi parandamiseks saab veel muidki samme teha, nagu regulaarne koristamine, kodus toataimede kasvatamine ja hea ventileerimine.

  • Puhasta põrandaid ja vaipu vähemalt kord nädalas, et vältida allergeenide kogunemist.
  • Toataimed toimivad looduslike õhufiltritena, samuti pakuvad nad silmailu.
  • Liigne niiskus soodustab hallituse teket. Vajadusel saab õhukuivatit kasutada.
  • Kui Sa õhupuhastit ei kasuta, siis tuuluta ruume regulaarselt, et toaõhk värske õueõhu vastu vahetada.
  • Köögis lülita söögitegemise ajaks õhu väljapuhkeventilaatorid sisse, et toidu valmistamisel tekkinud suits välja viia. Väljapuhkeventilaator kuivatab ka vannitoa ja pesuruumi õhku. Pesuruumides võib niiskus bakterite ja allergeenide kasvu soodustada.

Kas õhupuhastajad võivad koroonaviirust ära hoida?

Ei, puuduvad tõendid, mis tõestaksid, et õhupuhastajad võivad koroonaviiruse eemaldada. Tavaliselt püüavad HEPA filtrid osakesi suurusega kui 0,3 mikronit, kuid koroonaviirus on veelgi väiksem. Mõned UV-tuledega õhupuhastajad võivad tappa väiksemaid patogeene, kuid puuduvad spetsiifilised uuringud, mis näitaksid, et nad võivad uue koroonaviiruse hävitada .

Kas õhupuhastid aitavad paremini magada?

Jah, õhupuhastid aitavad Sul paremini magada, sest nad eemaldavad toaõhust allergeenid. Allergeenid põhjustavad mõnedel inimestel unehäireid. Sagedased köha, aevastamine või hingamisraskused on mõned allergilised reaktsioonid, mis mõjutavad une kvaliteeti. Õhupuhastid võivad saasteainete püüdmisega vähendada allergiate tõenäosust. Sa saad paremini magada puhtas ja värske õhuga toas. Hea uni parandab ka meeleolu ja kognitiivseid funktsioone.

Kui kaua võtab ruumi puhastamine aega?

Enamikul õhupuhastitel kulub ruumi puhastamiseks 30 minutit kuni 2 tundi. Kestus sõltub ruumi suurusest ja õhupuhasti ACH arvust. ACH reiting viitab sellele, mitu korda tunnis filtreeritakse kogu ruumi õhumaht. Kõige tõhusamad õhupuhastid filtreerivad toa õhu umbes 4 või 5 korda tunnis. Kõige parem on hoida õhupuhasti töös, kui ise toas oled.

Kuhu ma peaksin oma õhupuhasti paigutama?

Pane õhupuhasti kas oma elutuppa või magamistuppa. Värske õhk olgu seal, kus ise kõige rohkem aega veedad. Kuna õhupuhastid on kaasaskantavad, saab neid vajadusel ühest toast teise viia.

Kas õhupuhastajad võivad olla kahjulikud?

Enamus õhupuhastajaid on kahjutud. Mõned osooni kiirgavad õhupuhastajad võivad olla kahjulikud. Nad põhjustavad õhupuudust, köha ja valu rinnus. Kokkupuude kõrgema osoonisisaldusega võib kahjustada hingamisteid. HEPA ja aktiivsöefiltritega õhupuhastid on üldiselt kasutamiseks ohutud.

Kas õhupuhastist on tõesti kasu?

Jah, õhupuhastid püüavad filtrite abil kinni suurema osa õhus levivatest allergeenidest ja ärritajatest. Seda tehes parandavad nad siseõhu kvaliteeti. Õhupuhastite kasutamine on üks paljudest sammudest, mida saab teha siseruumide õhusaaste vähendamiseks. Ruumide tuulutamine ning põrandate, vaipade ja pehme mööbli puhastamine on samuti vajalikud puhta siseõhu säilitamiseks.

Kokkuvõte

Ventilatsiooni puudumine kodudes on suurendanud nõudlust õhupuhastite järele. Nad vähendavad siseruumide õhusaaste taset, kui nende filtreid korrapäraselt vahetada. Mõned filtrid on tõhusad kaks kuni kolm kuud, samas kui teised võivad töötada pikema aja jooksul.

Kontrolli õhufiltri näidikut, et vahetada filtreid õigel ajal. Naudi puhast õhku!

 

Mybot.ee on kolinud!

Kõik meie tuntud tooted ning teenused on leitavad uuelt veebilehelt.


Alates 2024. aastast tegutseme uuel veebilehel: https://robotec.pro/et/

This will close in 20 seconds

Scroll to Top