robottolmuimeja ettevalmistus

Kuidas kodu robottolmuimeja tööks õigesti ette valmistada?

Robottolmuimeja soetatud ning ei jõua ära oodata, kuni saad oma uut sõpra katsetada?

Pea veel natukene hoogu ning loe läbi järgnev artikkel, kuidas oma kodu selleks õigesti ette valmistada.

Enne, kui robottolmuimeja koristama saadad, tuleks oma kodu põrandad üle vaadata. Eriti tähtis on seda teha enne esimest koristuskorda, kui robot Sinu kodu kaardistab. Mida vähem tal takistusi on, seda kiiremini ta kaardi valmis saab.

Robottolmuimejad on kodu koristusel väga suured abilised. Nad koristavad automaatselt, vaja on vaid nuppu vajutada. Tegelikult pole isegi seda vaja teha, kui oled robottolmuimejale koristusgraafiku seadnud. Kuigi robotitel on kõikvõimalikke andureid ja nad on „targad“, on siiski vaja enne roboti tööle saatmist mõned asjad põrandalt üles tõsta või üle vaadata.

Siin on mõned näpunäited, millele tähelepanu pöörata, kui robottolmuimeja soetad ja koristama saadad.

Roboti laadimisjaama asukoht

Laadimisjaamal on mitu otstarvet. Ta laeb robottolmuimeja akut, et robot alati koristuseks valmis oleks. Laadimisjaam on ka robotile nagu majakas, selle järgi teab ta oma positsiooni ja oskab laadima tulla. Uuematel mudelitel, nagu näiteks yeedi vac 781+ on laadimisjaam ka tolmujaamaks – robot viskab sinna tolmukonteinerisse kogunenud sodi. Seega ei ole vaja seda ise iga koristuskorra järgi tühjendada.

Laadimisjaama asukoha peaks hoolikalt läbi mõtlema. See peaks asuma enam-vähem kodu keskel, et robotil oleks mõlemas suunas kaugemasse tuppa sama pikk teekond. Samuti peaks laadimisjaama ümbruses piisavalt ruumi olema, et robot kerge vaevaga laadima saaks sõita. Igal mudelil on kaasas kasutusjuhend, milles täpsed mõõdud kirjas on.

Laadimisjaama ei soovitata trepi lähedale paigutada. Trepi lähedal võib robotile kergesti ise otsa komistada ning samuti võib trepp robotit segadusse ajada, kui ta laadimisjaama manööverdab.

Väikesed esemed

Kõik väikesed, kõvad ja teravad esemed tuleks põrandalt enne roboti tööle saatmist üles korjata. Roboti tööd segavad näiteks kruvid, naelad, Lego tükid ja muud sellised väikesed ja kõvad asjad. Need võivad roboti rataste vahele kinni kiiluda ja selle tööd takistada, samuti võivad need roboti sisemisi osasid kahjustada või ka põrandat kriipida, kui kusagile sõitva roboti alla kinni jäävad.

Nii et tasub väikesed tugevad esemed põrandalt üles tõsta.

Juhtmed

Maas vedelevad juhtmed ja nöörid või rihmad on robotitele takistuseks. Roboti all olev peahari ehk rullhari keerutab need enda ümber. Robotil on ka külgharjased ja pöörlevad rattad, ka nende ümber võivad juhtmed, nöörid jm selline kraam kinni jääda ja roboti seisata.

Elektrijuhmeid on niikuinii tark põrandalt üles tõsta, et mitte nende sisse komistada. Roboti jaoks on eriti keerukas koristada elutoa telekakapi ümbert, kodukontri laua alt ja mujalt sellesarnastest kohtadest, kus meil tavaliselt palju juhtmeid on. Mida vähem juhtmeid põrandal on, seda paremat tööd robottolmuimeja teha saab. On väga häiriv, kui ootad koju tulles puhast kodu, kuid selle asemel leiad oma roboti juhtmepuntras kinni olevat.

Vedelikud

Vesi ja elektroonika ei sobi omavahel kokku. See kehtib ka robottolmuimejate puhul. On väga kahju, kui Su kallihinnaline robot veekahjustuse saab ja seetõttu enam ei tööta. Vett ei tohks sattuda sensoritele, juhtmetele ega mootoritesse. Robottolmuimejas on palju väikseid mootoreid, mis rattaid ja harjaseid ringi ajavad.

Robottolmuimeja tuleb loomade joogi- ja söögikaussidest eemal hoida, samuti teistest veega täidetud anumatest näiteks lillevaasid ja toalillede kastmisvesi.

Lasernavigatsiooniga robotitel on võimalus nendesse piirkondadesse mobiilirakenduses virtuaalne keelualad seada. Osade robotitega on kaasas infrapuna seade, mis tekitab vaid robotile nähtava tõkke. Güronavigatsiooniga robotitel on keeluala tekitamiseks magnetriba ja alati on võimalik seada robotile füüsilisi tõkkeid.

Narmastega vaibad

Pikkade narmastega vaipadel on mõnus kõndida, kuid robottolmuimejate jaoks pole need sobivad. Narmad keerduvad ümber harjaste ja robot takerdub neisse.

Robottolmuimeja vaibale mineku keelamiseks, nagu ka veeanumate puhul, saab kasutada magnetriba või infrapuna seadet, mida roboti tootja pakub. Elegantsem lahendus on seada vaiba kohale virtuaalne keeluala. See sõltub robotist, mis võimalusi selleks kasutada saab.

Kui aga paremat lahendust pole, siis alati saab vaiba enne koristamist kokku rullida või selle servad üles keerata, nii et robot vaibale ei pääseks.

Valgustus

Kas ruum, mida robot koristab, peab olema valge? See sõltub roboti navigatsioonisüsteemist. Lasernavigatsiooniga robotid ei vaja töötamisel valgust, nad võivad töötada täielikus pimeduses.

Kui robotil on aga optiline andur, siis see tähendab, et kui ümbritsevat valgust pole piisavalt, on neil raskusi takistuste nägemisega ja ruumides korralikult navigeerimisega. Sellistele robotitele peab pimedal ajal valgust jätma.

Tavaliselt lasevad inimesed oma robottolmuimejatel koristada siis, kui neid endid kodus pole. Seega, kui tead, et Sinu robot vajab töötamiseks valgust, siis jäta kodust lahkudes tuli põlema. Võime täie kindlusega öelda, et meie valikus olevad robottolmuimejad on piisavalt targad ning neile tuld pole põlema vaja panna.

Kokkuvõtteks

Oma kodu robottolmuimeja tööks ettevalmistamine tundub parajalt keeruline ülesanne, eks? Tegelikult see nii ei ole. Antud tegevuste peale ei kulu tavaliselt üle 5 minuti aega ning mida rohkem sa oma koduabilisega sõbraks saad, seda kogenum oled ning tead täpselt, mis antud mudelile takistuseks võib saada ning mis mitte.

Robottolmuimeja on kindel ajavõit isegi ülalpool toodud toiminguid arvesse võttes.

Nüüd aga sea oma kodu valmis ning lase uus sõber valla! Või kui sul pole veel robottolmuimejat koju soetatud või vajad vana väljavahetamist, siis vali sobiv mudel välja siit.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Mybot.ee on kolinud!

Kõik meie tuntud tooted ning teenused on leitavad uuelt veebilehelt.


Alates 2024. aastast tegutseme uuel veebilehel: https://robotec.pro/et/

This will close in 20 seconds

Scroll to Top