Robotmuruniiduk on vaikne aegasäästev alternatiiv klassikalisele muruniidukile. Tänu nendele masinatele saate säästa aega ning tegeleda aiatöö asemel teiste toimetustega. Robotniidukid töötavad vaikselt ja iseseisvalt ning ei vaja järelvalvet. Samuti võivad nad töötada öösiti. Nii saate hommikul üles ärgata ning näha niitmata rohu asemel ilusti pügatud muru. Pole küsimustki, et igasse aeda on üht sellist koduabilist tarvis. Jääb vaid küsimus, kuidas valida endale just see kõige sobivam mudel.
Mis on robotmuruniiduk?
Robotniiduk on automaatne muruniiduk. See tähendab, et masin töötab iseseisvalt ning ei vaja niiduki omanikult sekkumist ega abi. Robotniiduk on aega säästev alternatiiv klassikalisele muruniidukile. Need tagavad teile ilusa aia, ilma et peaksite ise selle nimel vaeva nägema.
Sarnaselt robottolmuimejatega, aitavad robotmuruniidukid teil aiatööde arvelt aega kokku hoida. Niitmise asemel saate sõpradega välja minna, raamatut lugeda või lastega mängida. Samal ajal pügab robot vaikselt muru ning enne, kui arugi saate, on rohi niidetud ja aed ilus.
Robotniiduk meenutab ratastel kodulooma. See on ohutu, iseseisev ning töötab vajadusel ka vihmaga.
Kuidas robotniiduk töötab?
Robotniidukid ei ole keerulised masinad. Nad liiguvad aias omapead ringi ning hoolitsevad selle eest, et muru saaks pügatud. Need on programmeeritud iseseisvalt muru niitma, vajadusel lausa mitu korda päevas.
Robotmuruniidukid töötavad akutoitel. See tähendab, et kui aku keset niitmist või niitmiste keskel tühjaks saama hakkab, liigub niiduk automaatselt laadimisjaama. Seda, kui tihti masin töötab, on teil võimalik ise määrata.
Robotniidukid koosnevad lõikesüsteemist, ratastest, trükkplaadist, mootorist ja anduritest. Robotniiduki andurid töötavad sarnaselt inimese silmadega. Nendega tunnetab robot ära, mis seda ümbritseb. Kuna trükkplaat kogub anduritelt saadud informatsiooni, saab seda võrrelda elusolenditel oleva ajuga. Tänu trükkplaadile niidab robot ära vaid muru ning jätab ülejäänud aiataimed puutumata.
Kas robotmuruniiduk on ohutu?
Robotmuruniidukid ei ole mänguasjad. Need võivad (kuid ei pruugi) kujutada endast ohtu uudishimulikele lastele ning koduloomadele. Seetõttu on mõistlik pere pisematel liikmetel robotniiduki töörutiini ajal silm peal hoida – pigem karta, kui kahetseda.
Kuigi ettevaatlikus ei tee paha, on niidukid siiski pigem ohutud masinad. Riskifaktor on masinatel nende lõiketerade tõttu. Küll aga ei ole aastate jooksul kasutajate seas suuri õnnetusi täheldatud.
Robotite potentsiaalsete ohvrite hulka kuuluvad väikesedloomad nagu mutid, hiired ja hamstrid. Kassid ja koerad jooksevad reeglina masina liikumist nähes ära ning päästavad tänu sellele omaenda naha.
Robotmuruniidukid töötavad klassikalistest muruniidukitest erinevalt. Tänu sellele on nad ka ohutumad kui manuaalsed pügamismasinad. Tänu robotite kokkupõrke- ka kallutusanduritele, lõpetavad lõiketerad koheselt töö, kui midagi potentsiaalselt ohtlikku juhtuma peaks hakkama. Lisaks sellele töötavad roboti terad väikesema võimsusega kui klassikalise muruniiduki omad. See tähendab, et isegi kui inimene päriselt terasid puutubki, on vigastused oluliselt kergemad.
Robotniidukite populaarsus on aastatega kiiresti kasvanud. Tuleb meeles pidada, et kui robotid oleksidki inimestele ja loomadele ohtlikud, ei oleks ostunumbrites nii suurt kasvu olnud.
Kas teie aed on robotmuruniiduki jaoks sobilik?
Teie aed on robotniiduki jaoks sobilik, kui sel on muru. Üldiselt on muru olemasolu aedades õnneks levinud nähtus. Robotniidukeid on erinevaid. Mõned on mõeldud töötama väikesemates aedades, teised eriti suurtes. Et valida endale sobiv niiduk, tuleks heita pilk oma aiale.
Aia suurus
Reeglina on robotniiduki pakendil ära märgitud maksimaalne ala, millel see töötada saab. Soodsamad masinad on mõeldud kuni 300m2 suuruse ala niitmiseks. Kallimad robotid saavad hakkama lausa 44,000 m2 ala pügamisega.
Võib tunduda veider, et robotmuruniiduk töötab kordades tihedamini kui klassikaline muruniiduk. See on aga täiesti normaalne. Masin saab ise aru, millal sel on vaja laadima minna. Pärast laadimist jätkab see oma tööd. Nii tundub, nagu pügaks robotniiduk kogu aeg.
Erinevad tsoonid
Erinevalt robottolmuimejatest, ei oska enamik robotniidukeid ära tunda aia erinevaid tsoone. Samuti on enamikel mudelitel raskusi kitsastel teelõikudel liikumisega. Küll aga on mudeleid, mille puhul on roboti juhtpaneeli seadmetes võimalik eraldiseisvaid niitmispiirkondi määrata.
Lisaks sellele saab arenenumate robotite puhul erinevates niitmispiirkondades tööd ajastada ja niitmise aega määrata. Juhul, kui niiduk ise tsoonile ligi ei pääse, tuleb teil see sinna käsitsi tõsta. Samuti tuleb masin sealt aku tühjenemise korral või töö lõpetades käsitsi ära aidata.
Järsud nõlvad
Robotmuruniiduk tuleb toime võrdlemisi järskude nõlvade niitmisega. Neile pole probeemiks liikuda üles ja alla 30, 45 või isegi 60 kraadistest järsakutest. See võib tunduda üllatav, kuid on tegelikult vägagi loogiline. Kuna robotniidukitel on madal raskuskese, on neil kallakutel lihtne liikuda. Robotite mootor ei ole aga kuigi võimas ning seetõttu on neil 60 kraadist järsemaid nõlvasid raske niita.
Trepid
Robotniidukid ei ole mõeldud treppidest liikuma. Seal on neil ümberkukkumise oht ning kui nad juba ümber kukkunud on, ei saa nad ilma inimabita ennast õiget pidi pöörata. Samuti lülitab niiduki ohutussüsteem masina ümber kukkudes automaatselt välja.
Kitsad rajad
See, kuidas ja kas robotmuruniiduk kitsaste radade läbimisega toime tuleb, oleneb mudelist. Osad robotid on programmeeritud sellistl teelõikudel niitma, teised mitte.
Takistused
Samuti oleneb teek olevate takistuste ületamine täiesti mudelist. Mõned robotmuruniidukid saavad aru, et ees seisab lillepeenar või istik, teised ei suuda aiataimi niidetavast murust eraldada. Pahaaimamatut lillepeerant saab roboti eest kaitsta paigaldades selle ümber traadi.
Peamised lõikesüsteemid
Lisaks robotniiduki omadustele ja keerukustele on võimalik valida üldjuhul kaht tüüpi lõikesüsteemide vahel.
Pöörlevad lõiketerad
Sellist tüüpi lõikemehannism kujutab endast pöörlevat ketast, mille külge on kinnitatud 3 žiletitera. Juhul, kui need puudutavad midagi murust jäigemat, liiguvad terad ise kõrvale ning nii ei jää need antud eseme taha kinni.
Selline lõikesüsteem on energiasäästlik ning ohutu. Samuti on see võrdlemisi vaikne lõikemeetod. Samas tuleb arvestada, et pööratavad terad ei pruugi alati kõige tõhusamalt niita.
Fikseeritud lõiketera
Selline lõikesüsteem on sarnane klassikalise muruniiduki omale, kuid on sellest natuke väikesem. Sel on fikseeritud tera, mis pöörleb ümber oma telje. See kulutab rohkem energiat kui esimene meetod ning ei ole sama ohutu. Samuti tekitab see rohkem müra.
Robotniidukite populaarsus kasvab kiiresti ning täiesti õigustatult. Iseseisvalt töötavad robotid tekitavad teile aega justkui võluväel juurde. Enam ei pea te kohmaka masinaga mööda aeda ringi liikuma, vaid võite lugeda, kokata või sõpradega aega veeta.
Robotmuruniiduk võib teha tööd nii päeval kui öösel. Mis kõige parem, nende töö on vaikne ning keskkonnasäästlik. Pole küsimustki, et selline koduabiline kulub palaval suvel igaühele ära!
Robotniiduki valimist alusta robotniiduk.pro veebilehelt.