Kuumaõhu fritüürid

Kuumaõhu fritüür valmistab toitu, kasutades selleks kuuma ringlevat õhku ning väga vähesel määral õli.

Näitan ainukest tulemust

Kuumaõhufritüür – kuidas see töötab

Nagu nimigi ütleb, kasutab kuumaõhufritüür toidu valmistamiseks kuuma õhku. Fritüüris on kütteelement, mis õhku kuumutab ning ventilaator, mis õhku liigutab. Nii saadakse krõbe toit ilma seda õlis keetmata.

Kui vaadata õhuga valmistatud toitu, siis on näha tõendeid Maillard‘i reaktsiooni kohta. See on aminohapete ja redutseerivate suhkrute vahel tekkiv keemiline toime, mis pruunistab toitu ja annab sellele iseloomuliku maitse. Kui küpsetad toitu kõrgemal temperatuuril kui 140-165 oC, saad karamelliseerimise, mis on Maillard‘i reaktsioonile küll sarnane, kuid oma keemiliselt olemuselt sellest erinev protsess.

Teisisõnu, kuumaõhu fritüür annab praetud toidu maitse ja tekstuuri, ilma et peaksid sööki õlis praadima.

Kas kuumaõhu fritüüris valmib tervislik toit?

Sõltub, millega võrrelda. Kui küpsetada kuumaõhu fritüüriga poolfabrikaate nagu kananagitsad, paneeritud kala, valmis kotletid ja külmutatud friikartulid, siis kuumaõhu fritüür ei muuda neid toite tervislikumaks kui ahjus küpsetamine.

Kuid kui tahate sama toitu õlis küpsetada, siis on kuumaõhu fritüüris valmistatud toit vähem kaloririkas.

Õlifritüüris küpsetamiseks on vaja 50 korda rohkem õli. Kuigi kõik see õli ei imbu toidu sisse, on õlifritüüris valmistatud toit väga kaloririkas ning ebatervislik. Teaduslikud uuringud viitavad, et sellise toidu liigne tarbimine võib tekitada vähki.

Kui soovid kuumaõhufritüüris eeltöötlemata toiduainetest rooga valmistada, tuleb õli lisada vaid ühest teelusikatäiest ühe supilusikatäieni. Kui toiduained on eeltöödeldud, nagu näiteks kananagitsad, pole õli lisada vaja.

Mis vahe on toidu valmistamisel praeahjus ja kuumaõhu fritüüris

Kuigi poolfabrikaatide küpsetamisel õhufritüüris pole tervislikkuse mõttes eeliseid, siis küpsetades kuumaõhu fritüüris on vaja vähem õli lisada. Kui keedad kartulid ja pihustad neile pisut õli, võid need panna kuumaõhu fritüüri ja saada 20 minutiga väga krõbedad praekartulid.

Teine eelis on see, et kuumaõhufritüürid lähevad väga kiiresti väga kuumaks ja ringlev õhk tähendab, et toit muutub kõikjalt täiuslikult pruuniks. See tähendab, et lühema küpsetusajaga saad krõbeda valmistoote. See lihtsustab ka maguskartulist friikartulite valmistamist, sest need kipuvad tavalises ahjus liiga pudruks minema.

Kuumaõhu fritüüris küpsetamine on kiirem kui ahjus küpsetamine. Tänu väiksemale küpsetusajale ja kuumaõhufritüüri väiksemale suurusele võrreldes ahjuga on see energiasäästlikum. See võib öelda, et kuumaõhufritüür on keskkonnasõbralikum, ses tkulutab vähem energiat.

Nagu ka praeahjus küpsetamisel tuleb kuumaõhufritüüris valmival toidul silma peal hoida ja toitu vahepeal ümber pöörata. Proscenic T21 annab märku, kui toidu ümberpööramise aeg käes on.

Kuumaõhu fritüür võrreldes õlifritüüriga

Kuigi kuumaõhu fritüüris küpsetamine on palju kiirem kui ahjus küpsetamine, võtab õhuga praadimine kaks korda rohkem aega kui õlis küpsetamine.

Positiivne on see, pärast küpsetamist on toidu valmistamiseks kasutatud tarvikuid lihtsam pesta ja kodu ei lõhna praadimise järgi. Nagu eespool mainitud, on kasu ka tervisele, kuigi ei tohiks unustada, et praetud toitu ei ole hea süüa iga päev.

Missugust toitu saab kuumaõhufritüüris valmistada?

Kõige esmal eeltöödeldud toitu naga kotletid, kananagitsad, kana, külmutatud pizza, kalapulgad.

Värsket kala, sealhulgas lõhet, võib ka kuumaõhu fritüüris praadida. Samuti peekonit. Enamikku lihatoite saab kuumaõhufritüüris valmistada, tuleb vaid õige küpsetusrežiim valida.

Lisaks saab seda omatehtud krõpsude, röstitud seemnete ja pähklite ning röstitud köögiviljade, näiteks rooskapsaste valmistamiseks kasutada.

Kui Sul on vajalikud lisatarvikud, saab valmistada küpsetisi, sealhulgas küpsiseid ja magustoite. Need valmivad kiiremini, kulutades palju vähem energiat kui ahjus.

Samuti saab kuumaõhufritüüriga valmis toitu soojendada.

Mida ei saa kuumaõhufritüüris küpsetada?

Sa ei saa küpsetada toitu omatehtud taignas, kuigi oma retsepti kohandades saad praadida omatehtud riivsaia segus. Samuti tuleks vältida juustuga toiduaineid. Tainas ja juust sulavad ja vajuvad läbi korvi selle all olevale pannile ning toit ei tule selline, nagu oled plaaninud.

Brokkoli ja muud sarnased köögiviljad kuivavad liialt. Lehtköögiviljad on liiga kerged ning hakkavad lendlema ning ei küpse ühtlaselt. Kui kasutad maitsestamiseks kuivi maitseaineid, võivad need õhuringluse tõttu toiduainetelt minema lennata.

Samuti ei saa küpsetada pooltoorest ehk medium rare liha, sest selleks ajaks kui liha on pealt pruunistunud on ta ka seest küps.

Kuumaõhu fritüüris valmistatud toitude retsepte on väga palju, pead lihtsalt katsetama, et näha, mis sulle sobib.

Kuidas kuumaõhu fritüüri puhastada?

Kuumaõhu fritüüri on lihtne puhastada ja seda tuleb teha pärast iga kasutamist. Panni, salve ja korvi saab pesta käsitsi soojas vees ja nõudepesuvahendit kasutades või nõudepesumasinas. Seade ise tuleb pärast kasutamist vooluvõrgust eemaldada ja puhtaks pühkida.

Nagu teisedki töötasapinnal olevad seadmed, peaks kuumaõhufritüür seisma kuumuskindlal pinnal.

Kui suur on kuumaõhu fritüür

Fritüürid on erineva suurusega, seega peab arvestama nii välismõõtmetega (kas Sul on tema jaoks piisavalt ruumi), kui ka mahutavusega (kas see on piisavalt suur, et valmistada vajalikke koguseid).

Üks kuumaõhufritüüri piirangutest on toidu kogus. See mõjutab toidu valmistamise jõudlust. Toit valmib kuuma õhu ringlemise teel, nii et kui õhk ei pääse toidule ligi, ei küpse see korralikult.

Enamiku kuumaõhu fritüüride mahutavus on vahemikus umbes 1,5 – 5,5 liitrit. Väiksemas fritüüris saab ühele või kahele inimesele küpsetada lisandit, näiteks friikartuleid. Suuremas fritüüris saab valmistada pearooga kuni neljale inimesele.

Teflonkattega nutikas kuumaõhufritüür

Nutikas  kuumaõhufritüüri Proscenic T21 mahutab 5,5 liitrit toitu, sellel on kaheksa automaatprogrammi, lisaks nõudepesumasinasõbralik nakkevana teflonkattega korv ja sahtel.

Nagu nimigi ütleb, on see mobiilirakendusega ühilduv seade, millel on nutikad funktsioonid, sealhulgas ühilduvus Alexa ja Google’i assistendiga, nii et saad süüa teha häälkäskluste abil. Rakenduses on ka retseptide kogu. Toitu saad valmistada eelprogrammeeritud küpsetusrežiimiga, seda vaid ühele nupule vajutamisega valides.

Mybot.ee on kolinud!

Kõik meie tuntud tooted ning teenused on leitavad uuelt veebilehelt.


Alates 2024. aastast tegutseme uuel veebilehel: https://robotec.pro/et/

This will close in 20 seconds

Scroll to Top