robottolmuimeja valimine

6 asja, millega tuleks enne robottolmuimeja valimist arvestada

Robottolmuimejad on viimastel aastatel tõsiselt oma populaarsust kasvatanud ning tänaseks hetkeks on Eestis tõenäoliselt rohkem kodusi, kus need olemas on kui neid kus nutikat masinat veel pole. Järgnevas blogipostituses vaataksime kiiresti üle mõningad tähtsaimad asjad, mida enne robottolmuimeja ostmist endale selgeks teha.

Miks inimesed pärast robottolmuimeja ostmist pettuda võivad?

Tõenäoliselt on see üheks peamiseks asjaks, miks ostjad robottolmuimejas pettuvad. See lihtsalt ei suuda teha seda, mida tootekirjelduses lubatud või teeb seda mitte piisavalt heal standardil. Väga raske on siinkohal mingeid õpetusi jagada, kuidas sellist olukorda vältida. Võib-olla tasuks meeles pidada lihtsalt seda, et kui robot maksab 200-300 Eurot, siis ilmselgelt ei saa sellel olla kõike kõige nutikamaid lisasid.

Kindlasti ei taha ma öelda, et odavad robottolmuimejad oleks tingimata halvad. Ei ole, kuid arvestama peab, et need on pigem mõeldud väiksematesse kodudesse ning vähemnõudlikemasse kodudesse. Hea nipp, mida veel orientiiriks võtta, on see, et arvesta pigem umbes 20% vähemaga kui roboti tootjapoolsed kirjeldused ette näevad.

Millist robottolmuimejat valida?

Kõigepealt tuleks kindlaks teha omaenda soovid ning vajadused. Millele enne otsustamist mõelda?

  • Kui suur on sinu kodu?

Tahest-tahtmata on odavamad robottolmuimejad loodud ikka väiksemate ruumide koristamiseks. Nad ei saa lihtsalt suurtemate pindadega hakkama. Isegi kui nende aku seda lubab, siis võivad nad ära eksida või mõne toa vahele jätta.

  • Kas tahad, et sinu kodu oleks lihtsalt korras või soovid ka erinevaid mugavusfunktsioone?

Soodsamad robotid ei võimalda tavaliselt virtuaalseinu, vaid kindlate tubade koristamist ega muid sarnaseid põnevaid funktsioone. Ülimugav on saata robot, aplikatsiooni abil, vaid näiteks mustaks saanud esikut koristama. Või määrata lastetoale ajutine virtuaalsein, et robot mänguasju täis tuppa ronima ei hakkaks. Nutikamad masinad nagu näiteks M7 Pro selliseid võimalusi pakuvad.

  • Kas tahad, et robotil oleks ka mopifunktsioon?

Tänapäeval on turul juba ka mitmeid soodsamas hinnaklassis olevaid robottolmuimejaid, mis märgpesuga sama hästi hakkama saavad kui kallimad versioonid. See pole iseenesest põhjuseks, et kindlasti kallim robot valida. Näiteks Proscenic 850T mopifunktsioon on igati arvestatav. Täielikku tipptaset pakub aga robottolmuimeja U6, mis suudab nii märg- kui kuivpesu sooritada samaaegselt.

Millega kindlasti robotit soetades arvestama peab?

Robottolmuimejat, mis mitte kuhugi kinni ei jääks, pole olemas.

Robottolmuimejad ei ole veel nii targad, et nad oskaks ennast juhtmest, sisse imetud kardinast või vaiba narmastest väga edukalt vabastada. Mõnikord see muidugi õnnestub, kuid enamjaolt mitte. Pärast robottolmuimeja ostmist saad ilmselt paari korraga aru, millised kohad sinu kodus on robotile üle jõu käivad ning seejärel saad need enne igat imemiskorda likvideerida või, siis oma kodust üldse eemaldada.

Üldiselt tekitavad robottolmuimejatele liikumisraskusi järgnevad elemendid:

  • Pehmed või pikkade narmastega vaibad. Pehmete vaipade all pean ma silmas neid, mille robot kortsu lükkab ning, siis selle peale kinni jääb. Narmad võib ta endale lihtsalt “sisse süüa” ning seejärel seisma jääda. Tavaliselt ei saa robotid hästi hakkama ka igasuguste väikeste vannitoavaipade ja muude säärastega. Ka neid kipuvad nad põrandatel ringi liigutama ning kortsu lükkama.
  • Pikad maani ulatavad kardinad. Kui sul kodus sellised on, siis võid kindel olla, et robot need nahka paneb ning seejärel seisma jääb. Kardinaid ei tohiks meie kogemusel selline asi rikkuda (kui need just lumivalged poled), kuid targem oleks need ikkagi enne masina tööle seadmist üles tõsta.
  • Juhtmepuntrad. Ka juhtmepuntratesse võib robot kinni jääda. Isegi kui ta seda ei tee, siis on tal sealt raske koristada. Erilist vabandust põrandalt juhtmepuntraid hoida ei tohiks sul niikuinii olla nii, et parem oleks need oma kodust üleüldse ära likvideerida.

Robottolmuimeja ei tee vaipu puhtaks

Ka see on paraku fakt, et kui sul on kodus ikka näiteks lambanahk või mõni muu ülimalt pehme vaip, siis robottolmuimeja lihtsalt ei saa sealt kõike tolmu ning mustust kätte. Olgu ta kui hea tahes, see pole lihtsalt võimalik. Sama võib öelda porivaipade kohta.

Mopifunktsiooniga robottolmuimeja ei pese põrandat puhtaks

Mopifunktsioon on robottolmuimejate juures üsnagi uueks leiutiseks seega jah – mitte ükski masin ei suuda hetkel teha mopiga põrandat samaväärselt puhtaks kui sa seda ise käsimopiga teeks. Nii, et ära sellele looda. Küll, aga saab mopiga robottolmuimeja hakkama kergemate plekkidega ning aitab põranda puhtaks tegemisele, pärast tolmu imemist, kõvasti kaasa.

Millist robottolmuimejat osta?

Proscenic M7 Pro – Robottolmuimeja kõige nõudlikumale inimesele, mis on varustatud kõigi moodsaimate lisafunktsioonidega ning millele saab kaasa soetada ka puhastusjaama. Sobib tootja sõnul kuni 300 m2 suurustesse kodudesse. Meie soovitus oleks kuni ca 200 m2 suurune koristuspind. Loe täpsemat kirjeldust siit.

Proscenic U6 – On M7 edasiarendus. Muud vahet neil kahel robotil ei ole kui see, et U6 suudab lisaks põrandate puhtaks imemisele need ka samaaegselt ära pesta. M7 suudab küll pesta, aga mitte samaaegselt.

Proscenic 850T – Soodne mopiga robottolmuimeja ilma märkimisväärsete lisafunktsioonideta. Sobib tootja sõnul kuni 120 m2 suurustesse kodudesse. Meie soovitus oleks kuni ca 80 m2 suurune koristuspind. Sobib ideaalselt väiksematesse korteritesse, kontoritubadesse või teise robotina näiteks eramaja teist korrust korras hoidma. Loe täpsemat kirjeldust siit.

Pööra tähelepanu ka järelteenindusele

Ostes oma uue robottolmuimeja kuskilt suurest veebikaubamajast või jällegi vastupidiselt tundmatust veebipoest jääb klient tihtipeale pärast tehingu sooritamist oma hädadega üksi. Meie puhul see nii ei ole. Harvad pole juhused kui oleme aidanud kliendil telefoniteel aplikatsiooni ühendada või seadistada. Mõnedel juhtudel oleme isegi ise kohapeale läinud, et tagada robottolmuimeja efektiivne töö ning ülesseadistus.

Kokkuvõtteks robottolmuimeja valimise kohta

Loodetavasti said siit artiklist vähegi aimu, mida robottolmuimeja soetamisel tähele tuleks panna ning millist Sul endalgi vaja võiks minna. Kui tekkis lisaküsimusi, siis võta meiega ühendust: info@mybot.ee või helista numbril +372 53848289.

myBot.ee Meeskond

Robottolmuimejatest üldiselt ning detailsemalt nende erinevustest

Robottolmuimeja omamine pole enam ammu teab mis ime. Tänapäeval on paljudes Eesti kodudes robottolmuimeja põrandate koristamise kas osaliselt või siis juba ka täielikult üle võtnud. Järgnevas lõigus vaatame üle, millised on robottolmuimejate peamised erinevused ning mis eristab soodsamaid kallimatest masinatest.

Siinkohal ei mõtle me funktsioone nagu näiteks märgpesu või koristamise lõppedes laadima minemine. Sellised võimalused on pea igal isendil. Silmas peame hoopiski nende nutikust ehk kaardistamise- ning navigatsioonivõimet.

Üldjuhul jagunevad robottolmuimejad oma navigeerimisoskuse poolest kolme kategooriasse:

  • robottolmuimejad, mis muudavad suunda takistusega kohtudes;
  • robottolmuimejad, mis kasutavad ringi liikumiseks güroskoopi;
  • robottolmuimejad, mis kasutavad ringi liikumiseks infrapuna laserit või lidarit.

Takistustele reageerivad robottolmuimejad
Esimesse kategooriasse kuuluvad üldiselt kõige odavamad robottolmuimejad. Need masinad liiguvad niikaua sirgjooneliselt, kuni kohtuvad takistusega. Takistusega põrkudes muudavad nad oma suunda ning liiguvad sirgjooneliselt edasi järgnevas suunas. Sellised isendid jätavad tihtipeale suurtematel aladel mitmeid kohti katmata ning ei pruugi tänapäeval enam kõige optimaalsemaks lahenduseks olla.

Sellistel masinatel kulub tavaliselt kodu koristamise peale ka rohkem aega. Uuringute järgi peavad nad teatud ala puhastamiseks nägema vaeva koguni kolm korda rohkem, kui seda kulutab uuema generatsiooni robottolmuimeja.

Meie tootevalikus sellist navigatsioonisüsteemi kasutavaid robottolmuimejaid ei ole.

Takistuste abil navigeeriva robottolmuimeja teekond
Takistuste abil navigeeriva robottolmuimeja teekond

Nagu pildilt näha, jätab selline robottolmuimeja tihtipeale mõningad alad üle käimata.

Güroskoobi abil navigeerivad robottolmuimejad

Järgmiseks vaatame robottolmuimejaid, mis kasutavad navigeerimiseks güroskoop-tehnoloogiat. Selline robottolmuimeja kasutab oma asukoha kindlakstegemiseks arvuti, liikumissensorite ning pöörlevate sensorite ehk güroskoopide abi. Robottolmuimeja määrab oma asukoha võttes arvesse oma liikumiskiirust ning eelnevat positsiooni.

Sellised robottolmuimejad suudavad juba sik-sakilise koristusteekonna asemel rakendada süstemaatilist koristamist ning teevad tänu sellele tööd palju efektiivsemalt ning kvaliteetsemalt. Güroskoop-tehnoloogiat kasutavad seadmed jagavad ruumid virtuaalselt väiksemateks aladeks ning koristavad need üksteise järel ära.

Säärane robottolmuimeja suudab moodustada oma koristusteekonnast ka algupärase kaardi, kuid detailse kaardiga, mida pärast eraldi käskluste jagamiseks kasutada, see hakkama ei saa. Võrreldes takistustele reageerivate robotitega on güro-robottolmuimejad natukene kallimad, kuid kindlasti mitte rahakotti lõhki ajavad. Meie tootevalikus on sääraseks masinateks 850T ja 830P.

Robottolmuimejad, mis kasutavad navigeerimiseks lasereid

Laserite abil navigeerivad robottolmuimejad on need kõige nutikamad. Lasertehnoloogia aitab neil ülikiirelt identifitseerida erinevad objektid, takistused ja seinad ning määrata nende kaugus. Sama (küll märksa arenenumat) tehnoloogiat kasutavad näiteks ka Uberi iseseisvalt sõitvad autod.

Säärane tehnoloogia võimaldab robottolmuimejal töötada võimalikult efektiivselt ning mitte vahele jätta kohti, mida teised puhastamata jätavad.

Lisaks võimaldab see koostöös SLAM tehnoloogiaga kaardistada Sinu kodu ning luua sellest reaalajas kaardi. Loodud kaardid võimaldavad Sul robottolmuimeja kõiki nutikaid funktsioone kasutada. Näiteks võid joonistada neile kaartidele virtuaalseinad või tsoonid, kuhu Sa ei taha, et robot läheks.

Samuti oskavad enamik säärastest masinatest koristada käsu peale vaid konkreetseid ruume või alasid. See tähendab seda, et kui Sul vajab koristamist vaid esik, siis saad robottolmuimeja mugavalt aplikatsiooni kaudu esikut koristama saata. Kui lisaks on köök mustaks saanud, võimaldab kaardi loonud robottolmuimeja ennast ka näiteks ainult kööki ja esikusse koristama suunata.

Sellised masinad meie valikus on M7 Pro ja U6.

Proscenic robottolmuimejad

Proscenic toodab ning arendab välja erinevaid kodumasinaid juba 1998. aastast. Kui alguses teenindati peamiselt Jaapani turgu, on nüüd lisaks Aasiale laienetud ka Euroopasse ning ettevõte omab esindusi nii Suurbritannias, Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Hispaanias, Portugalis, Taanis, Norras, Rootsis, Šveitsis, Austrias, Rumeenias, Bulgaarias, Poolas, Venemaal, Ukrainas kui ka Türgis. Viimaste aastate jooksul on jõuliselt laienetud ka Ameerikasse.

Lisaks robottolmuimejatele toodab Proscenic varstolmuimejaid ja õhuniisutajaid.

Meie parim robottolmuimeja

Kuigi lähtume põhimõttest, et robottolmuimeja valimisel on esmatähtis omaenese koduga arvestamine, siis ilmselgelt on mõningad meie mudelid teistest omaduste poolest üle.

Nii M7 Pro kui U6 robottolmuimeja saavad oma  põhiliste ülesannetega ehk põranda puhastamisega suurepäraselt hakkama ning lisaks sellele on mõlemal ka märkimisväärsed lisafunktsioonid, mis neid konkurentidest eristab.

M7-le on näiteks võimalik juurde soetada puhastusjaam ning seda põhimõtteliselt kaks korda odavamalt, kui seda teised tootjad pakuvad.  Puhastusjaamadega robottolmuimejaid on turul väga vähe saada.

U6 eristub konkurentidest jällegi oma Y kujulise märgpesu funktsiooni tõttu. See patenteeritud liikumisviis tagab mopifunktsiooni kasutades suurema tõhususe ning puhtama põranda. Selles võid kindel olla.

Seega, kui meie peaksime enda valikust valima välja parima robottolmuimeja, siis oleks selleks ilmselgelt kas M7 Pro või U6.

Artikkel meeldis? Siis ole hea ja palun jaga seda ka sõpradele:
Scroll to Top